Najnowsze wpisy, strona 2


sty 19 2009 Kolektory słoneczne
Komentarze: 1

Energia słoneczna jest jednym z odnawialnych źródeł energii (obok energii wiatru, energi geotermalnej itd.). Kolektory słoneczne pozwalają wykorzystywać energie słoneczną.

Kolektor słoneczny czyli urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego (energii słonecznej, energii słońca) na ciepło. Energia docierająca do kolektora zamieniana jest na energię cieplną nośnika ciepła, którym może być ciecz (jak na przykład woda) lub gaz (np. powietrze).

Kolektory słoneczne możemy podzielić na: płaskie (w płaskich wyróżniamy gazowe, cieczowe, dwufazowe ) płaskie próżniowe, próżniowo-rurowe (nazywane też próżniowymi, w których rolę izolacji spełniają próżniowe rury) ,skupiające (prawie zawsze cieczowe) i specjalne (np. okno termiczne, izolacja transparentna). Podział ten jest podziałem ze względu na budowę. Kolektor płaski wyróżniają: przezroczyste pokrycie, absorbera, wymiennika ciepła (najczęściej rurki miedziane przylutowane do absorbera); izolacja (przeważnie wełna mineralna). Budowę kolektora próżniowo-rurowego wyróżniają natomiast takie elementy jak:


rur próżniowych w których element zbierający ciepło tzw. absorber znajduje się w próżni co znacznie poprawia działanie kolektora w obrębie szerokości geograficznych takich na jakiej znajduje się Polska. Absorpcja ciepła słonecznego nie jest wówczas uzależniona w tak znaczącym stopniu od temperatury zewnętrznej , dzięki czemu stosując panel tego typu możemy liczyć na znaczne zyski ciepła w instalacji nawet w mroźne zimowe słoneczne dni.

niektóre z kolektorów posiadają zwierciadło dodatkowo doświetlające absorber ze strony odsłonecznej, jest ono wykonane poza rurkami , bądź naniesione na rurkę próżniową w postaci lustra, w zależności od producenta.

Ważnym typem kolektorów jest kolektor skupiający.

Są to kolektory które skupiają promienie słoneczne następnie odbiją je w kierunku absorbera, będącego jednocześnie wymiennikiem ciepła. Jednak celność zwierciadeł jest uzależniona od kierunku padania promieni słonecznych, co w praktyce oznacza, że aby utrzymać wysoką sprawność przez cały dzień, kolektor musi poruszać się zgodnie z pozornym ruchem słońca, co znacznie zwiększa koszty budowy i utrzymania takiego kolektora, ale zapewnia większą sprawność instalacji.

Wiele firm produkuje kolektory słoneczne. Spis firm można bez trudu znaleźć w internecie, prowadzą one również sprzedaż internetową. Ceny takich urządzeń spadają bardzo szybko a kolektor słoneczny staje się metodą na ogrzewanie dostępna dla coraz większej rzeszy ludzi.

 

sty 17 2009 Odnosnik do strony na temat elektorwni wiatrowych...
Komentarze: 0

Pod podanym adresem znajdą państwo informacjie na temat elektrowni wiatrowych. Jest to specjalistyczny blog poświęcony tej tematyce.

 

www.elekrownie-wiatrowe.blogi.pl

 

 

odnawialne : :
sty 17 2009 Ogólnie o wiatrakach - troche historii
Komentarze: 0
Energia wiatru jest jednym z odnawialnych źródeł energii. Współcześnie stosowane turbiny wiatrowe przekształcają ją na energię mechaniczną, która dalej zamieniana jest na elektryczną. Pierwsze wzmianki o wiatrakach znajdują się już w kodeksie Hammurabiego. Wiatraki te służyły do pompowania wody i melioracji pól, a ich oś obrotu była pionowa. Przez ponad 2500 lat wiatraki miały pionową oś obrotu, dopiero w 1105 roku powstał pierwszy opis wiatraka o poziomej osi obrotu, czyli takiego, jaki jest obecnie najpopularniejszy. Z kolei pierwszym zapisem dotyczącym wiatraków na ziemiach polskich jest zezwolenie zakonnikom z Białego Buku na jego budowę wydane przez księcia Wiesława z Rugii w 1271 roku.
odnawialne : :
sty 17 2009 Odnawialne źródła energii - definicja
Komentarze: 0

są to metody pozyskiwania energii, których to używanie, wykorzystywanie nie wiąże się z długotrwałym ich deficytem. W ustawie rząd definuje je następująco:

 

„Odnawialne źródło energii – źródło wykorzystujące w procesie przetwarzania energię wiatru, promieniowania słonecznego, geotermalną, fal, prądów i pływów morskich, spadku rzek oraz energię pozyskiwaną z biomasy, biogazu wysypiskowego, a także z biogazu powstałego w procesach odprowadzania lub oczyszczania ścieków albo rozkładu składowanych szczątek roślinnych i zwierzęcych”

Przeciwieństwem odnawialnych źródeł energii  są nieodnawialne źródła energii, czyli takie źródła, których wykorzystanie postępuje szybciej niż naturalne odtwarzanie (naprzykład: energia pozyskiwana z węgla).

Najważniejszym i najlepiej wykorzystywana na dzień dzisiejszy ze źródeł odnawialnych jest energia spadku wody. Pozostałe źródła odnawialne - energia słoneczna, energia wiatru, biomasy, biogazu, pływów morskich, energia geotermalna i inne - są używane na mniejszą skalę. Aktualnie pracuje sie nad zwiekszeniem udziału odzyskiwalnych źródeł energi w całkowitej produkcji energii.  Energii odnawialnej nie należy mylić z energią przyjazną dla środowiska naturalnego, gdyż instalacje do jej produkcji mogą (choć nie muszą) powodować szkody ekologiczne. Naprzykład zalewanie wiuelkich zbiorników wodnych w celu uzyskania energii wodnej. W 2005 roku wyszło rozpożądzenie o wykorzystywaniu energi odnawialnej w Polsce w tym rozporządzeniu zostały podane wielkości wzrostu udziału energii ze źródeł odnawialnych w zakresie od 2,65% w 2003 r. do 9% w 2010 roku. W 2006r. przyjęto nowelizację ustawy, ustalając nowy poziom 10,4% w 2010r. Jednak na dzień dzisiajszy wydaje sie że te dyrektywy nie zostaną spełnione.

Do surowców odnawialnych należą:

energia wód energia geotermalna energia słoneczna energia wiatru biomasa (drewno, słoma, odchody zwierząt) biogaz