Archiwum 17 stycznia 2009


sty 17 2009 Odnosnik do strony na temat elektorwni wiatrowych...
Komentarze: 0

Pod podanym adresem znajdą państwo informacjie na temat elektrowni wiatrowych. Jest to specjalistyczny blog poświęcony tej tematyce.

 

www.elekrownie-wiatrowe.blogi.pl

 

 

odnawialne : :
sty 17 2009 Ogólnie o wiatrakach - troche historii
Komentarze: 0
Energia wiatru jest jednym z odnawialnych źródeł energii. Współcześnie stosowane turbiny wiatrowe przekształcają ją na energię mechaniczną, która dalej zamieniana jest na elektryczną. Pierwsze wzmianki o wiatrakach znajdują się już w kodeksie Hammurabiego. Wiatraki te służyły do pompowania wody i melioracji pól, a ich oś obrotu była pionowa. Przez ponad 2500 lat wiatraki miały pionową oś obrotu, dopiero w 1105 roku powstał pierwszy opis wiatraka o poziomej osi obrotu, czyli takiego, jaki jest obecnie najpopularniejszy. Z kolei pierwszym zapisem dotyczącym wiatraków na ziemiach polskich jest zezwolenie zakonnikom z Białego Buku na jego budowę wydane przez księcia Wiesława z Rugii w 1271 roku.
odnawialne : :
sty 17 2009 Odnawialne źródła energii - definicja
Komentarze: 0

są to metody pozyskiwania energii, których to używanie, wykorzystywanie nie wiąże się z długotrwałym ich deficytem. W ustawie rząd definuje je następująco:

 

„Odnawialne źródło energii – źródło wykorzystujące w procesie przetwarzania energię wiatru, promieniowania słonecznego, geotermalną, fal, prądów i pływów morskich, spadku rzek oraz energię pozyskiwaną z biomasy, biogazu wysypiskowego, a także z biogazu powstałego w procesach odprowadzania lub oczyszczania ścieków albo rozkładu składowanych szczątek roślinnych i zwierzęcych”

Przeciwieństwem odnawialnych źródeł energii  są nieodnawialne źródła energii, czyli takie źródła, których wykorzystanie postępuje szybciej niż naturalne odtwarzanie (naprzykład: energia pozyskiwana z węgla).

Najważniejszym i najlepiej wykorzystywana na dzień dzisiejszy ze źródeł odnawialnych jest energia spadku wody. Pozostałe źródła odnawialne - energia słoneczna, energia wiatru, biomasy, biogazu, pływów morskich, energia geotermalna i inne - są używane na mniejszą skalę. Aktualnie pracuje sie nad zwiekszeniem udziału odzyskiwalnych źródeł energi w całkowitej produkcji energii.  Energii odnawialnej nie należy mylić z energią przyjazną dla środowiska naturalnego, gdyż instalacje do jej produkcji mogą (choć nie muszą) powodować szkody ekologiczne. Naprzykład zalewanie wiuelkich zbiorników wodnych w celu uzyskania energii wodnej. W 2005 roku wyszło rozpożądzenie o wykorzystywaniu energi odnawialnej w Polsce w tym rozporządzeniu zostały podane wielkości wzrostu udziału energii ze źródeł odnawialnych w zakresie od 2,65% w 2003 r. do 9% w 2010 roku. W 2006r. przyjęto nowelizację ustawy, ustalając nowy poziom 10,4% w 2010r. Jednak na dzień dzisiajszy wydaje sie że te dyrektywy nie zostaną spełnione.

Do surowców odnawialnych należą:

energia wód energia geotermalna energia słoneczna energia wiatru biomasa (drewno, słoma, odchody zwierząt) biogaz