Najnowsze wpisy, strona 1


cze 16 2009 Plany budowy elektrowni słonecznych na pustyniach...
Komentarze: 0

Dwadzieścia niemieckich koncernów chce wspólnie budować na pustyniach Afryki elektrownie słoneczne, które będą zaopatrywać w prąd niemieckie gospodarstwa domowe.

Spektakularny projekt Desertec ma kosztować 400 miliardów euro, a jego realizacja potrwa 10 lat.

Według informacji ktre zamieściła na swoich stronach "Sueddeutsche Zeitung" już w połowie lipca powstanie konsorcjum firm,  w którego skład wejdą m.in. Deutsche Bank, Siemens, RWE oraz monachijskie towarzystwo ubezpieczeń Munich Re (Muenchener Rueck), kierujące inicjatywą. Pełna lista firm znana będzie dopiero po zgłoszeniu konsorjum do rejestru firm.

"Eksploatacja na skalę przemysłową energii słonecznej na pustyniach północnej Afryki nie jest już utopią" - ocenił w komunikacie prasowym członek zarządu Munich Re Torsten Jeworrek. Dodał, że projekt może połączyć bezpieczeństwo energetyczne z ochroną środowiska naturalnego.

Elektrownie słoneczne mogłyby się znajdować w kilku miejscach północnej Afryki. Warunkiem jest ich lokalizacja w państwach politycznie stabilnych.

W przyszłości do projektu mogą przystąpić inne kraje europejskie. Jeworrek liczy przede wszystkim na Hiszpanię i Włochy. Jego zdaniem Desertec mógłby pokryć 15 proc. zapotrzebowania Europy na energię elektryczną.

Inicjatywę niemieckich koncernów pochwalił minister środowiska RFN Sigmar Gabriel. Jego zdaniem rozwój energetyki słonecznej leży w interesie europejskim.

maj 25 2009 Biopaliwa - paliwo przyszłości?
Komentarze: 0

Biopaliwo - paliwo powstałe z przetwórstwa produktów organizmów żywych np. roślinnych, zwierzęcych czy mikroorganizmów. Wyróżnia się biopaliwa:

-stałe - słoma w postaci bel lub kostek albo brykietów, granulat trocinowy lub słomiany - tzw. pellet, drewno, siano i inne przetworzone odpady roślinne;

-ciekłe - otrzymywane w drodze fermentacji alkoholowej węglowodanów do etanolu, fermentacji butylowej biomasy do butanolu lub z estryfikowanych w biodiesel olejów roślinnych (np. olej rzepakowy); -gazowe: o powstałe w wyniku fermentacji beztlenowej ciekłych i stałych odpadów rolniczej produkcji zwierzęcej (gnojowica, obornik, słoma, etc.)

- biogaz; o powstałe w procesie zgazowania biomasy - gaz generatorowy (gaz drzewny). Używanie biopaliw pozwala na zmniejszenie importu a co za tym idzie zużycia ropy.

 

Na dzień dzisiejszy produkcja biopaliw z glonów jest najbardziej wydajna. Znane są metody wykorzystania do tych celów terenów pustynnych. Wzbogacana w CO2 woda przepływa w foliowych zbiornikach, które eliminują jej parowanie. Półproduktem glonowej hodowli jest białko i O2. Efektywność glonów jest 30 x większa niż jakiegokolwiek innego rodzaju pozyskiwania paliwa. US Department of Energy oszacował, że do pokrycia obecnego zapotrzebowania USA na paliwa wystarczy uprawa glonów na biopaliwo na powierzchni na ok. 39000 km2. Paliwo glonowe stanowi tzw. biopaliwo 3 generacji. Metody produkcji Biopaliw wytwarzanych z oleju rzepakowego, zbóż uprawnych oraz trzciny cukrowej na polu powstałym po wykarczowaniu lasu tropikalnego jest poddawana ostrej krytyce. Zauważono, że przy produkcji biopaliwa emitowanych jest 3x więcej gazów cieplarnianych niż przy wydobywaniu i spalaniu zwykłej benzyny. Wliczona w to jest ograniczona wymiana gazowa jaka ma miejsce na takim polu przeznaczonym do biouprawy. Pole wyjaławia się znacznie i wymaga kosztownej rekultywacji. Taka uprawa ogranicza bioróżnorodność. Przyczynia się do rozwoju patogenów, szkodników i chorób. Takie uprawy stwarzają poważne zagrożenie w czasach coraz większego zapotrzebowania na żywność.

odnawialne : :
maj 17 2009 Energia geotermalna
Komentarze: 0

Energia geotermalna (energia geotermiczna, geotermia) - jeden z ważniejszych typów odnawialnych źródeł energii. Polega na wykorzystywaniu cieplnej energii która pochodzi z wnętrza Ziemi, szczególnie w obszarach działalności wulkanicznej i sejsmicznej. Woda opadowa wnika w głąb ziemi, gdzie w kontakcie z młodymi intruzjami lub aktywnymi ogniskami magmy, podgrzewa się do znacznych temperatur. W wyniku tego wędruje do powierzchni ziemi jako gorąca woda lub para wodna. Woda geotermiczna wykorzystywana jest bezpośrednio (doprowadzana systemem rur), bądź pośrednio (oddając ciepło chłodnej wodzie i pozostając w obiegu zamkniętym). Energię geotermalną na szeroką skalę wykorzystuje się w Islandii, a w Polsce m.in. na obszarze Podhala.

mar 19 2009 Wielkie elekrownie wiatrowe
Komentarze: 0

na tym filmie widzimy wielka elektrownie wiatrowa w USA. Spis firm produkcyjnych które produkuja energie dla własnych potrzeb jest coraz dłuższy. Firmy takie maja wtedy pewnośc na utrzymanie stałych kosztów energii, koszta erergii w takim wypadku oblicza sie na podstawie odliczania kosztów postawienia elektrownii wiatrowej.

mar 19 2009 Energia sloneczna
Komentarze: 1

 

pozyskiwanie energii z promieni słonecznych

Człowiek nauczył się korzystać z energii elektrycznej w bardzo nieograniczony sposób, jednak często zapomina o ważnym fakcie, że współcześnie energię elektryczną pozyskuje się głównie z nieodnawialnych surowców. Do nieodnawialnych surowców zaliczamy węgiel (zarówno ten kamienny jak i brunatny), paliwa, ropę naftową, gaz ziemny. Złoża tych surowców są naprawdę obszerne jednak przy teraźniejszym zużyciu tych materiałów rośnie realne zagrożenie wyczerpania naturalnych składników. Ludzie zapominają wyłączać komputery, pozostawiają rozmaite sprzęty w stanie spoczynku, a światło nawet kiedy nie ma nikogo w mieszkaniu ciągle się pali. Czy nikt nie zwrócił uwagi na ten ważny problem? Co prawda producenci maszyn oraz urządzeń elektrycznych chwalą się tym, że ich produkty są energooszczędne. Spis branżowy pokazuje, że wszystkie firmy a w rezultacie urządzenia są wielokrotnie bardziej energooszczędne w stosunku do produktów innych producentów.  Co to jest katalog produktów?Producenci wręcz prześcigają się w tej dziedzinie. Jednak to nie wystarczy. Prędzej czy później zabraknie nam naturalnych złóż surowców energetycznych.

I co wtedy? Jedyną alternatywą pozyskiwania energii jest energia słoneczna. Jest ona energią odnawialna. Przez co nie musimy się bać o to, że kiedyś nam jej zabraknie. Przetwarzanie energii nie zanieczyszcza środowiska. Co to jest energia słoneczna? Czy ktoś kiedyś zastanawiał się nad tym ważnym aspektem? Energia słoneczna jest to przetwarzanie (konwersja) promieniowania słonecznego na energię elektryczną potrzebną nam na przykład w celach grzewczych.

Energetykę promieniowania słonecznego można zaliczyć już do dość rozwiniętej gałęzi przemysłu. Zajmuje się ona przetwarzaniem promieniowania słonecznego na energie słoneczna, która będzie wykorzystywana do rozmaitych celów. Spis firm, które zajmują się tą gałęzią przemysłu, jest już dość sporych rozmiarów. Firmy te produkują zarówno urządzenia potrzebne dużym fabrykom jak i na przykład domom, które chcą aby energia wykorzystywana była pozyskiwana w jak najtańszy sposób. Urządzenia służące do konwersji promieniowania słonecznego są bardzo drogie, jednak koszty zwracają się w bardzo szybkim czasie