Kategoria

Ogólnie o oze


lis 05 2014 Elektrownie ekologiczne
Komentarze: 0

Obecnie coraz częściej wykorzystuje się w procesie wytwarzania energii źródła alternatywne, które są odnawialne. Wiadomo, że stosowanie źródeł nieodnawialnych, takich jak węgiel czy gaz ziemny jest technologią tańszą, ale przykładowo elektrownie wodne są o wiele bardziej przyjazne dla środowiska, a także produkują energię tam samo wydajnie.

Wiele państw świata zwraca się w stronę alternatywnych metod pozyskiwania energii, ponieważ widzą one w tym nie tylko sposób na to, by zapewnić sobie ciągłość jej wytwarzania, ponieważ energia wiatru, wody czy też słońca nie wyczerpie się tak szybko jak węgiel czy gaz, ale nie bez znaczenia jest to, że są to sposoby pozwalające na robienie tego wszystkiego z poszanowaniem naszego otoczenia, co nie bez wpływu pozostaje też na człowieka. Zatem coraz częściej elektrownie wiatrowe, wodne, kolektory słoneczne i inne zastępują te tradycyjnie stosowane metody pozyskiwania energii.

Dzięki temu zarówno ludzie, jak i środowisko, w którym żyjemy, może odetchnąć. Poza tym szacunki wskazują, że nieodnawialne źródła energii także w określonym czasie muszą ulec wyczerpaniu i tym samym konieczne jest powolne przestawianie się na inne metody znajdywania energii potrzebnej ludzkości.

cze 16 2009 Plany budowy elektrowni słonecznych na pustyniach...
Komentarze: 0

Dwadzieścia niemieckich koncernów chce wspólnie budować na pustyniach Afryki elektrownie słoneczne, które będą zaopatrywać w prąd niemieckie gospodarstwa domowe.

Spektakularny projekt Desertec ma kosztować 400 miliardów euro, a jego realizacja potrwa 10 lat.

Według informacji ktre zamieściła na swoich stronach "Sueddeutsche Zeitung" już w połowie lipca powstanie konsorcjum firm,  w którego skład wejdą m.in. Deutsche Bank, Siemens, RWE oraz monachijskie towarzystwo ubezpieczeń Munich Re (Muenchener Rueck), kierujące inicjatywą. Pełna lista firm znana będzie dopiero po zgłoszeniu konsorjum do rejestru firm.

"Eksploatacja na skalę przemysłową energii słonecznej na pustyniach północnej Afryki nie jest już utopią" - ocenił w komunikacie prasowym członek zarządu Munich Re Torsten Jeworrek. Dodał, że projekt może połączyć bezpieczeństwo energetyczne z ochroną środowiska naturalnego.

Elektrownie słoneczne mogłyby się znajdować w kilku miejscach północnej Afryki. Warunkiem jest ich lokalizacja w państwach politycznie stabilnych.

W przyszłości do projektu mogą przystąpić inne kraje europejskie. Jeworrek liczy przede wszystkim na Hiszpanię i Włochy. Jego zdaniem Desertec mógłby pokryć 15 proc. zapotrzebowania Europy na energię elektryczną.

Inicjatywę niemieckich koncernów pochwalił minister środowiska RFN Sigmar Gabriel. Jego zdaniem rozwój energetyki słonecznej leży w interesie europejskim.

sty 17 2009 Odnawialne źródła energii - definicja
Komentarze: 0

są to metody pozyskiwania energii, których to używanie, wykorzystywanie nie wiąże się z długotrwałym ich deficytem. W ustawie rząd definuje je następująco:

 

„Odnawialne źródło energii – źródło wykorzystujące w procesie przetwarzania energię wiatru, promieniowania słonecznego, geotermalną, fal, prądów i pływów morskich, spadku rzek oraz energię pozyskiwaną z biomasy, biogazu wysypiskowego, a także z biogazu powstałego w procesach odprowadzania lub oczyszczania ścieków albo rozkładu składowanych szczątek roślinnych i zwierzęcych”

Przeciwieństwem odnawialnych źródeł energii  są nieodnawialne źródła energii, czyli takie źródła, których wykorzystanie postępuje szybciej niż naturalne odtwarzanie (naprzykład: energia pozyskiwana z węgla).

Najważniejszym i najlepiej wykorzystywana na dzień dzisiejszy ze źródeł odnawialnych jest energia spadku wody. Pozostałe źródła odnawialne - energia słoneczna, energia wiatru, biomasy, biogazu, pływów morskich, energia geotermalna i inne - są używane na mniejszą skalę. Aktualnie pracuje sie nad zwiekszeniem udziału odzyskiwalnych źródeł energi w całkowitej produkcji energii.  Energii odnawialnej nie należy mylić z energią przyjazną dla środowiska naturalnego, gdyż instalacje do jej produkcji mogą (choć nie muszą) powodować szkody ekologiczne. Naprzykład zalewanie wiuelkich zbiorników wodnych w celu uzyskania energii wodnej. W 2005 roku wyszło rozpożądzenie o wykorzystywaniu energi odnawialnej w Polsce w tym rozporządzeniu zostały podane wielkości wzrostu udziału energii ze źródeł odnawialnych w zakresie od 2,65% w 2003 r. do 9% w 2010 roku. W 2006r. przyjęto nowelizację ustawy, ustalając nowy poziom 10,4% w 2010r. Jednak na dzień dzisiajszy wydaje sie że te dyrektywy nie zostaną spełnione.

Do surowców odnawialnych należą:

energia wód energia geotermalna energia słoneczna energia wiatru biomasa (drewno, słoma, odchody zwierząt) biogaz